PMS ؛ از تشخیص تا درمان


بازدید : 5953در رابطه با اختلالات پیش از قاعدگی برخی از سوالات اساسی که می توان از پزشک پرسید عبارتند از:

- آیا کاری هست که با انجام آن بتوان علائم اختلالات پیش از قاعدگی(PMS) را به حداقل مقدار ممکن رساند؟

- آیا امکان دارد که بعد از دوره درمان، علائم اختلالات پیش از قاعدگی(PMS) به کلی از بین بروند؟

- آیا علائمی که من تجربه می کنم نمایانگر وضعیت جدی و خطرناکی از بیماری هستند؟

- آیا درمانی برای تخفیف علائم اختلالات پیش از قاعدگی(PMS) پیشنهاد می کنید؟

- چه درمان هایی برای من میسر هستند؟

- چه داروهایی برای درمان این اختلالات تجویز می نمایید؟

- آیا بروشور، پمفلت و یا جزوه مکتوبی در رابطه با این اختلالات موجود است که بتوانم با خود به منزل برده و مطالعه کنم؟ چه وب سایتی را برای مطالعه و یادگیری بیشتر در مورد این سندرم پیشنهاد می کنید؟

علاوه بر سوالاتی که از قبل یادداشت کرده اید از پرسیدن هر سئوالی که در حین جلسه ویزیت به ذهن تان خطور می کند تردید نکنید.

چه انتظاری از پزشک می رود:

پزشک سئوالاتی را از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخ گویی به آن ها به شما این امکان را می دهد که سریع تر به سئوالات پاسخ دهید در نتیجه زمان، کمتر هدر می رود و می توانید از زمان جلسه برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مورد نظرتان استفاده کنید.

- علائم شما از چه شدتی برخوردار هستند؟

- علائم بیماری شما در طول چه روزهایی از سیکل قاعدگی تان به بیشترین شدت خود می رسند؟

- آیا می توانید زمان فرا رسیدن علائم اختلالات PMS خود را پیش بینی کنید؟

- آیا عواملی وجود دارند که علائم اختلالات PMS شما را بهتر و یا بدتر کنند؟

- آیا علائم اختلالات PMS انجام فعالیت های روزمره زندگی تان را مختل می سازند؟

- آیا اخیراً دچار یاس، ناامیدی و یا افسردگی شده اید؟

- آیا تاکنون تشخیص نارسایی روحی در شما و یا یکی از اعضای خانواده تان داده شده است؟

- چه درمان هایی را تاکنون در پیش گرفته اید؟ اثرگذاری آن ها تا چه میزان بوده است؟

آزمایش ها و تشخیص بیماری:

تست های آزمایشگاهی و یا روش های معاینه خاصی به منظور تشخیص اختلالات پیش از یائسگی وجود ندارد. پزشک یک سری علائم تکرار شونده در پیش از دوران قاعدگی را به اختلالات پیش از قاعدگی(PMS) نسبت می دهد.

پزشک از شما می خواهد که الگوی علائم پیش از قاعدگی تان را ثبت نمایید:

* بایستی علائم خود را به صورت منظم یادداشت کنید. علائم و نشانه های خود را در یک تقویم و یا دفترچه یادداشت( به مدت حداقل دو سیکل قاعدگی) ثبت نمایید. روزی را که اولین علائم اختلالات ظاهر می شوند و روزی را که علائم ناپدید می شوند را یادداشت کنید. همچنین اولین و آخرین روز پریود خود را نیز علامت بزنید.

* بایستی پرسشنامه ای را تکمیل نمایید. این پرسشنامه باید در اولین روز پریود تکمیل شود. سئوالات آن مربوط به هر نوع علائم تجربه شده در طول دو هفته ی قبل، توسط شما می باشد. این پرسشنامه به پزشک در تشخیص میزان کارآمدی ارزیابی های آتی در شما کمک خواهد کرد.

درمان های دارویی

پزشک شما یک یا چند دارو را برای اختلالات پیش از قاعدگی تجویز خواهد کرد. میزان موفقیت درمان در کاهش علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
فلوکستین، ضد افسردگی

معمولاً داروهای تجویزی در سندرم پیش از قاعدگی عبارت هستند از:

داروهای ضد افسردگی: داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین(SSRI) که شامل فلوکستین(پروزاک)، سرتالین(زلفت) و... می باشند، در کاهش علائمی مانند خستگی، ولع غذایی و مشکلات خواب موفق بوده اند و جزء اولین انتخاب های دارویی در درمان سندرم پیش از قاعدگی شدید یا PMDD هستند. به طور کلی این داروها باید به صورت روزانه دریافت شوند. ولی در برخی زنان استفاده از این دارو به استفاده در دو هفته پیش از شروع قاعدگی محدود می شود.

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی(NSAIDs): نمونه های این دسته ی دارویی شامل ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم می باشد. دریافت این نوع داروها در اولین لحظات پریود منجر به تسکین درد سینه ها و کرامپ های عضلانی می شود.

دیورتیک ها(داروهای ادرار آور): زمانی که فعالیت ورزشی و محدودیت دریافت نمک در کاهش وزن، کاهش ورم و نفخ ناشی از اختلالات پیش از قاعدگی(PMS) موثر واقع نمی شوند، دریافت دیورتیک ها(یا قرص های آب) منجر به دفع آب اضافی از طریق کلیه ها می شود. اسپیرونولاکتون(آلداکتون) یک داروی دیورتیک است که در تسکین برخی از علائم ناشی از PMS از آن استفاده می شود.

داروی ضدبارداری خوراکی: این نوع از داروهای تجویزی منجر به توقف تخمک گذاری و تثبیت نوسانات هورمونی می شوند که به موجب آن ها علائم اختلالات پیش از قاعدگی(PMS) تخفیف می یابند. داروها ی پیشگیری از بارداری جدید که حاوی پروژسترون است، مشابه اسپیرونولاکتون عمل می کند و نشان داده شده است که موثرتر از داروهای ضدبارداری معمول در کاهش علائم روحی و جسمانی PMS و PMDD عمل می کند.

مدروکسی پروژسترون استات(Depo-Provera): در موارد شدید اختلالات پیش از قاعدگی یا PMDD، تزریق این دارو منجر به توقف کوتاه مدت تخمک گذاری می گردد. به هر جهت این داروی تزریقی ممکن است منجر به تشدید برخی علائم و نشانه های PMS شود؛علائمی مانند افزایش اشتها، افزایش وزن، سردرد و افسردگی.

www.novindiet.comکلمات کلیدی : PMS - از - تشخیص - تا - درمان -
آشنای محبوب 2

با توجه به موضوعات مهمی که در DVD آشنای محبوب (راهنمای زناشویی و بهداشت جنسی ) بدان پرداخته شده است از جمله مقدمات آمیزش ، رفتار جنسی، بهداشت جنسی، بیماری‌های جنسی، داروهای محرک، ناتوانی‌های جنسی، و ... و همزمان با استقبال بی‌نظیری که همچنان ازاین DVD بعمل می‌آید DVD جدید تحت عنوان ناگفته‌های زناشویی برای استفاده خانواده‌های محترم عرضه می‌گردد.

همسرانی که بعد از مدتی که از رابطه زناشویی آنها می‌گذرد ممکن است کمی‌ها و کاستی‌هایی را در ارتباط جنسی خود با همسرشان را احساس کنند و از این بابت نگران باشند.  بسیاری از افراد به علت حجب و حیا از بیان مشکلات جنسی خودداری می‌کنند و این در حالیست که میزان شیوع اختلالات جنسی در بین خانواده‌ها قابل توجه است و به مداخلات آموزشی مناسب در این زمینه نیاز دارد.

 خـريد پستي+ خرید آنلاین >> قيمت فقـط : 7500 تـومان

  


ارسال نظر

نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک : در سایت نمایش داده نمی شود
متن پیام :
کد امنیتی :
جهت تغییر کد امنیتی بر روی آن کلیک کنید
 
پربازدیدترین مطالب هفته
خبرنامه

جهت دریافت جدیدترین مطالب سایت ایمیل خود را وارد کنید :